Home

Fjale shqip

Fjalor Shqip

 1. Fjalor i Gjuhës Shqipe (ASHSH 2006) Fjalorthi sjell Zgjedhuesin e foljeve! Më të kërkuarat së fundmi. Fjala e Ditës. përsiat. përsiát folje kalimtare, -a, -ur e mendoj a e shqyrtoj mirë diçka, e rrah me mend; folje jokalimtare përsiatem: e përsiati gjatë atë punë. Email-i Juaj . Do të pranoni fjalën e ditës në email-in tuaj. Abonohu. Fjalor i Gjuhës Shqipe ©2021 www.
 2. FJALOR I GJUHËS SË SOTME SHQIPE (me rreth 40.000 fjalë) © 2021 Shkenca.org . Të gjitha të drejtat të rezervuara
 3. e dytë, si term ndërkombëtar, të cilën FGJSSH e shpjegon: që ka të bëjë.
 4. Fjalor shqip shumë gjuhësh. Përmban Shqip, Anglisht, Greqisht, Italisht dhe Spanjisht Online Albanian dictionary. Contains Albanian, English, Greek, Italian and Spanis

Fjalori I Gjuhës Shqip

Markë e depozituar (për herë të parë në fjalorin shqip-shqip: rml) sepet, i, - lloj shporte e rrumbullaket e thurur nga filizat e rinjë të drurit të rakitës dhe përdorej për ruajtjen e bukës , kurse në në disa vise edhe për bartjen e gjërave (pemë, perime etj) ushqimore nga tregu. (F.I)* setre, pallto, pjesë e epërme e kostumit sinur,i (m) (sh. e, et) kufi (sinuri arës. Fjale te urta nga Elbasani; Fjale te urta nga Shkodra; Fjalë të urta krahinore. Lista e disa fjalëve të urta shqiptare (nga A deri në Zh) Abuzimi është arma e vulgarëve. Ai që i përkushtohet mësimit çdo ditë e më tepër bëhet më i madh - (Lao Ce) Ai që nuk ndërron mendje kurrë, ndoshta s'ka fare - (Moravia) Arti i luftës është art i zhdukjes së njerëzve, ndërsa.

Fjalë pa fund është film shqiptar i vitit 1986 me regji nga Spartak Pecani, skenari nga Natasha Lako, muzikën kompozoi Aleksander Lalo, kurse producent ish.. na bie ndërmend termi më i përshtatshëm në shqip, do të përcjellë porosinë e asaj fjale dhe kuptimin e saktë të saj që parapëlqejmë a duam ta themi apo ta shkruajmë. Disa prej fjalëve të huaja që Jani Thomai i ak botuar në librin e tij 'Leksikologjia e gjuhës shqipe' dhe që ne në hulumtimin tonë i kemi përmendur po i paraqesim tani ato fjalë e fjalë të tjera që i. Disa nga keto fjale qe i solle ti Chino, jan fjale shqipe ne gjuhen turke. Pikërisht, gjuha turke eshte e mbushur me fjale rrenjet e te cilave jane nga nje substrat i lashte (me prapashtesa persishto-arabisht), dhe nje pjese e te cilave kane hyre ne shqip, pikerisht si shkak i aferise se saj me kete substratum

fjalë përkthimi në fjalorin shqip - bokmalishte norvegjeze në Glosbe, online dictionary, free. Browse milions fjalët dhe frazat në të gjitha gjuhët Fjalekryq Shqip. 397 likes · 3 talking about this. Loja Fjalekryq Shqip per Android

Shqip [] Emër pandemik []. fjalë f.pandemik. gjuh. Njësia e mëvetësishme me e vogël e gjuhës, tërësi e pandashme e tingëllimit dhe e kuptimit e formësuar nga ana gramatikore, që pasqyron në mënyrë të përgjithësuar e shënon sende e dukuri të realitetit dhe riprodhohet e veçohet në rrjedhën e ligjërimit. Fjalë shqipe. Fjalë e huaj (e huazuar) Kontrolloni përkthimet 'fjalë e urtë' në anglisht. Shikoni shembuj të përkthimit fjalë e urtë in në fjali, dëgjoni shqiptimin dhe mësoni gramatikën Gjuha ilire ose ilirishtja i përket familjes së gjuhëve indo-evropiane dhe ka qenë e folur në pjesën perëndimore të Ballkanit Në kohën e lashtë quheshin si fise. Por sipas disa studimeve thuhet se gjuha e ilirëve është shumë e ngjashme me shqipen e sotme.ilire: Ardianët, Dalmatët, Panonët, Autariatët, Taulantët (shih fiset ilire).Ilirët flisnin një gjuhë që dallonte nga.

Jane disa gjera qe nuk duam te ndodhim por duhet ti

Design: Lavdim LondraStudio: Ledion Mediahttps://www.facebook.com/LedionMedia?ref=ts&fref=ts@Bleta Markuç një tjetër fjalë që një shqip ka kuptimin e nje tubi plastik, dhe që ka ruajtur disi kuptimin nga ai fillestar pasi fjala markuç është tubi i nargjilesë. (Kuptim i cili është ruajtur në gjuhën greke dhe ku fjala markuci i referohet pikërisht kësaj fjale.) Këto fjalë nuk janë përfshirë. Te fjalët e përbashkëta janë futur fjalët me kuptim të njëjtë dhe me. Gjuha Shqipe. HOROSKOPI. More. Search. 120 fjalë të urta shqipe. Thënie Thënie Kombëtare. 21/03/2019. Updated: 21/03/2019 . By SHQIP. Share. Facebook. Twitter. Pinterest. WhatsApp. Amanetin e mban toka. SHKODËR; Amanetin as deti nuk e mban, e qet në lëndinë. Dukagjin; Burri o të mbyt, o të fal; i ligu as të mbyt, as të fal. Shkodër ; Besa asht ma e fortë se vdekja. KRUJË; Besa. [2a] i mbeti fjala në buzë (i ngeci fjala në buzë, i ngriu fjala në buzë); i mbeti fjala në gojë (i mbeti fjala në grykë, i mbeti fjala në fyt); s'arriti ta mbaronte fjalën; me që ra fjala; i puqi fjalët; i përtyp fjalët (i përçap fjalët); ia rrëmbeu fjalën; ta merr fjalën nga goja (ta rrëmben fjalën nga goja); i shkon fjala (i ecën fjala, i ngjit fjala, i zë vend. Keqpërdorimit të gjuhës shqipe nuk i shpëtojnë edhe fjalët e huaja, të cilat pa ndonjë arsye futen në shkrime të ndryshme. Rastet janë të shpeshta, sidomos kur autorët nuk e dinë se fjalët janë sinonime: e para në gjuhën e huaj dhe e dyta në gjuhën shqipe. Më poshtë do të gjeni një listë fjalësh [

Fjale te urta popullore - Fjale te mencura - Fjale te zgjedhura Mendime te mencura. Friday, March 26 2021 . Breaking News . FOTO/ Bosi shqiptar që shtirej si shitës rrobash të përdorura, si e ngriti perandorinë e kokainës në Itali; Shpallet fituesi: Aeroporti i Vlorës do kushtojë 104 milion euro; Ende nuk lejohet organizimi i dasmave në Maqedoni; Shqiptarë në Maqedoni po rrahen. Gazeta Metro ka në fokus të veçantë lajmet e fundit shqip nga Kosova, Shqipëria, Bota, Sporti, Showbizi, Kultura, Biznesi & Ekonomia 12 fjalë shqipe që 90% i shkruajnë gabim e që fanatikët e gramatikës do t'jua marrin shpirtin për to! Shkruhet: agjensi. Duhet: agjenci. Fjalët e huaja nga burimi latin e neolatin me c do të shkruhen me c e jo me s. Po ashtu, fjalët me burim grek a latin, që kanë një g përpara zanoreve i dhe e, shkruhen me gj (dhe jo me xh) ashtu si shqiptohen; p.sh.: agjenci, gjeografi.

Numrat nga 1 deri 1 miliard - YouTube

Online-Wörterbuchs mit wenigen tausend Einträgen Mora Fjale Lyrics: Mora fjalë, mora fjalë e mora vargun / Mora qarkun me i thur këngë / Me i thur kang bashklegjendarit, ti këndoj / Ti këndoj Adem Jasharit, ti këndoj / Tash sa vjet / Tash.

Shqip Shqip

FJALË - Home Faceboo

Fjalët e përbashkëta me gjuhën turke - Shqipopédi

Shkurte Fejza - Mora Fjale Lyrics Genius Lyric

Video: Frutat në shqip për fëmijë

Fjalor Italisht Shqip | italisht per shkarkim - Shqipopédia10 vendet me te bukura ne Shqiperi (VIDEO) | Peqini OnlineFjalë te urta & Thenie te mencura | thenie | PinterestGjuha gjermane: Gjermanisht Shqip
 • Apple ID Profilbild wird nicht angezeigt.
 • Dark Souls 2 Scorpioness Najka.
 • Dschingis Khan Kassel Buffet preise.
 • Sports news last week.
 • Partner hat Anpassungsstörung.
 • Greenfee ermässigung.
 • Tarifvertrag Veranstaltungskaufmann.
 • Systematisches Literaturreview Bachelorarbeit.
 • Was ist gesünder stark entölter Kakao oder schwach entölt.
 • 3 5mm Klinke auf 3 5mm Klinke.
 • Schatten und Licht Malen.
 • Focus Bedeutung.
 • Matthäus 4.
 • Katzen decken lassen bedeutung.
 • Lehranstalt.
 • Da Capo Wien.
 • Das Grüffelokind als Puppenspiel.
 • Kostgeld Tabelle.
 • Panasonic de Recorder.
 • Sterben auf der ITS.
 • Taps USA.
 • Sung Kang alter.
 • Klipsch R 12 SW technische Daten.
 • Was ist gesünder stark entölter Kakao oder schwach entölt.
 • Huawei P40 Lite.
 • Dschingis Khan Kassel Buffet preise.
 • DEL 2015 16.
 • Yoast SEO generate sitemap.
 • Nrc canada ottawa.
 • Zoey's Extraordinary Playlist IMDb.
 • RTL NITRO Law and Order Mediathek.
 • Snowy White Highway To The Sun.
 • Gut bezahlte Ferienjobs ab 15.
 • Offenlegung Bundesanzeiger Größenklassen.
 • Factory Dorsten Super Bowl.
 • League of Legends buy Legacy skins.
 • Schräger PonyMittellange Haare.
 • Dermatome Definition.
 • Aldi Talk Hotspot einrichten.
 • Terminator 5 FSK.
 • ICSI Kosten Schweiz.